Boxing

Boxing Schedule

Upcoming Boxing Schedule

Nov. 19, 2020

Los Angeles (NBC Sports Network)

O’Shaquie Foster vs. Miguel Roman
10 rounds
junior lightweights

William Zepeda vs. Roberto Ramirez
10 rounds
lightweights

Nov. 20, 2020

Miami, Florida

Melvin Lopez vs. Brandon Leon Benitez
10 rounds
bantamweights

Jameson Bacon vs. Cleotis Pendarvis
8 rounds
welterweights

Cristofer Rosales vs. TBA
8 rounds
flyweights

Jorge De Jesus Romero vs. Facundo Eduardo Ased
8 rounds
junior featherweights

Serik Musadilov vs. Daniel Najera
6 rounds
cruiserweights

Otar Eranosyan vs. Ignacio Perrin
6 rounds
lightweights

Mekhrubon Sanginov vs. TBA
6 rounds
junior middleweights

Tayre Jones vs. Zachary Johnson
4 rounds
welterweights

Frank Diaz vs. Eduardo Melendez
4 rounds
junior lightweights

Daniel Araujo Figueiredo vs. Lester Brown
4 rounds
lightweights

Gorjan Slaveski vs. TBA
4 rounds
super middleweights

Octavious Bowens vs. TBA
4 rounds
middleweights

Nov. 21, 2020

London (DAZN)

Conor Benn vs. Sebastian Formella
10 rounds
welterweights

Chris Billam-Smith vs. Deion Jumah
12 rounds
for vacant British cruiserweight title

Alen Babic vs. TBA
6 rounds
heavyweights

Nov. 27, 2020

Hollywood, Florida (DAZN)

Daniel Jacobs vs. Gabriel Rosado
12 rounds
super middleweights

Demetrius Andrade vs. TBA
10 rounds
middleweights

Nikita Ababiy vs. Brandon Maddox
6 rounds
middldeweights

Daniyar Yeleussinov vs. Julius Indongo
10 rounds
welterweights

Alexis Espino vs. Ashton Sykes
6 rounds
super middleweights

Magomedrasul Majidov vs. TBA
8 rounds
heavyweights

Marc Castro vs. Raul Corona
4 rounds
featherweights

Nov. 27, 2020

Thailand

Title fight:

Wanheng Menayothin vs. Petchmanee CP Freshmart
12 rounds
for Menayothin’s WBC strawweight title

Nov. 28, 2020

London (ESPN+)

Joe Joyce vs. Daniel Dubois
12 rounds
for vacant European heavyweight title

Carson, Calif. (PPV)

Mike Tyson vs. Roy Jones Jr.
8 rounds exhibition
heavyweights

Badou Jack vs. Blake McKernan
8 rounds
light heavyweights

Jamaine Ortiz vs. Nahir Albright
8 rounds
lightweights

Irvin Gonzalez vs. Edward Vasquez
8 rounds
featherweights

Giuseppe Cusumano vs. Nick Jones
8 rounds
heavyweights

Jake Paul vs. Nate Robinson
6 rounds
light heavyweights

Uncasville, Connecticut (Showtime)

Title fight:

Chris Colbert vs. Jaime Arboleda
12 rounds
for Colbert’s WBA interim junior lightweight title

Richardson Hitchins vs. Argenis Mendez
10 rounds
junior welterweights

Ronald Ellis vs. Matvey Korobov
10 rounds
middleweights

Anthony Yigit vs. TBA
10 rounds
junior welterweights

DECEMBER

Dec. 2, 2020

Wakefield, England (ESPN+)

Jazza Dickens vs. Ryan Walsh
10 rounds
featherweights
Golden Contract tournament final

Ricards Bolotniks vs. Serge Michel
10 rounds
light heavyweights
Golden Contract tournament final

Danny Dignum vs. Gino Kanters
6 rounds
middleweights

Daniel Egbunike vs. Harlem Eubank
6 rounds
junior welterweights

Dec. 4, 2020

London (DAZN)

Title fight:

Billie Joe Saunders vs. Martin Murray
12 rounds
for Saunders’ WBO super middleweight title

Kieron Conway vs. Kieran Smith
10 rounds
junior middleweights

Dec. 5, 2020

Dallas (Fox PPV)

Title fight:

Errol Spence Jr. vs. Danny Garcia
12 rounds
for Spence’s IBF and WBC welterweight titles

Sebastian Fundora vs. Jorge Cota
12 rounds
junior middleweights

Julio Ceja vs. Eduardo Ramirez
12 rounds
featherweights

Josesito Lopez vs. Francisco Santana
10 rounds
welterweights

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *