Boxing

Boxing Schedule

Current Boxing Schedule


Full schedule: Boxing


July 31: London

Lyndon Arthur vs. Dec Spelman, 12 rounds, for Arthur's Commonwealth light heavyweight title

Caoimhin Agyarko vs. Jez Smith, 10 rounds, middleweights

Nick Ball vs. Jerome Cambell, TBA, junior lightweights

Andrew Cain vs. Ed Harrison, TBA, featherweights

Brad Strand vs. Brett Fidoe, TBA, junior featherweights

Aug. 1: Brentwood, Essex, England (Sky Sports/DAZN)

Title fight: Sam Eggington vs. Ted Cheeseman, 12 rounds, junior middleweights

Title fight: James Tennyson vs. Gavin Gwynne, 12 rounds, for the vacant British lightweight title

Jordan Gill vs. Reece Bellotti, 10 rounds, featherweights

Fabio Wardley vs. Simon Vallily, 10 rounds, featherweights

Dalton Smith vs. Nathan Bennett, 8 rounds, lightweights

Aug. 1: Uncasville, Connecticut (Showtime)

Title fight: Tramaine Williams vs. Angelo Leo, 12 rounds, for vacant WBO junior featherweight title

Marcus Bates vs. Ra'eese Aleem, 12 rounds, WBO junior featherweight title eliminator

Joe George vs. Marcos Escudero, 10 rounds, light heavyweights

Aug. 1: Bang Phun, Thailand (Matchroom Boxing You Tube Channel)

Srisaket Sor Rungvisai vs. Amnat Ruenroeng, 10 rounds, junior featherweights

Aug. 7: Brentwood, England (DAZN)

Title fight: Terri Harper vs. Natasha Jonas, 10 rounds, for Harper's WBC junior lightweight world title

Title fight: Chris Billam-Smith vs. Nathan Thorley, 12 rounds, for Billam-Smith's Commonwealth cruiserweight title

Anthony Fowler vs. Adam Harper, 10 rounds, junior middleweights

Aqib Fiaz vs. Kane Baker, 8 rounds, lightweights

Hopey Price vs TBA, 4 rounds, featherweights

Aug. 8: Los Angeles (Fox/Fox Deportes/FS1)

Title fight: Jamal James vs. Thomas Dulorme, 12 rounds, for vacant WBA interim welterweight title

Title fight: David Morrell vs. Lennox Allen, 12 rounds, for vacant WBA interim super middleweight title

Omar Juarez vs. Willie Shaw, 8 rounds, junior welterweights

Mykal Fox vs. Lucas Santamaria, 10 rounds, welterweights

Vito Mielnicki Jr. vs. Chris Rollins, 6 rounds, junior middleweights

Luis Peña vs. Michael Coffie, 8 rounds, heavyweights

Aug. 12: Yorkshire, Engalnd (ESPN+)

Jono Carroll vs. Maxi Hughes, 10 rounds, lightweights

Sean McComb vs. Siar Ozgul, TBA, junior welterweights

Sahir Iqbal vs. Maredudd Thomas, 10 rounds, welterweights

Craig MacIntyre vs. Darren Surtees, TBA, junior welterweights

Pierce O'Leary vs. Harry Limburn, TBA, junior welterweights

Aug. 14: Brentwood, Essex, England (Sky Sports/DAZN)

Title fight: Felix Cash vs. Jason Welborn, 12 rounds, for Cash's Commonwealth middleweight title

Zelfa Barrett vs. Eric Donovan, 12 rounds, junior lightweights

Kieron Conway vs. Navid Mansouri, 10 rounds, junior middleweights

John Docherty vs. Anthony Fox, 8 rounds, super middleweights

Shannon Courtenay vs. Rachel Ball, 8 rounds, junior featherweights

Aug. 14: Miami, Fla. (Telemundo)

Ricardo Espinoza-Franco vs. Brandon Valdes, 10 rounds, junior featherweights

Jose Soto vs. Saul Juarez, 10 Rounds, flyweights

Jorge De Jesus Romero vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights

Aug. 15: (ESPN/ESPN+)

Carl Frampton vs. Vahram Vardanyan, 10 rounds, junior lightweights

Michael Conlan vs. Sofiane Takoucht, 10 rounds, featherweights

Dennis McCann vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights

Troy Williamson vs. Michael McGurk, 10 rounds, for Williamson's IBF European junior middleweight title

Paddy Donovan vs. TBA, 6 rounds, welterweights 

Aug. 15: Uncasville, Connecticut (Showtime)

Title fight: David Benavidez vs. Roamer Alexis Angulo, 12 rounds, for Benavidez's WBC super middleweight title

Title fight: Rolando Romero vs. Jackson Marinez, 12 rounds, for the vacant WBA interim lightweight title

Otto Wallin vs. Travis Kauffman, 10 rounds, heavyweights

Aug. 15: Tulsa, Oklahoma (DAZN)

Cecilia Brækhus vs. Jessica McCaskill, 10, for Brækhus' WBC, WBA, WBO and IBF welterweight titles

Israil Madrimov vs. Eric Walker, 12 rounds, junior middleweights

Shakhram Giyasov vs. Francisco Rojo, 10, junior welterweights

Raymond Ford vs. Eric Manriquez, TBA, featherweights

Nikita Ababiy vs. Jarvis Williams, TBA, middleweights

Marc Castro vs. Raul Corona, TBA, featherweights

Aug. 15: Windham, N.H. (Boston Boxing Promotions YouTube)

Boston Boxing Promotions

Aug. 21: Miami, Fla. (Telemundo)

Boxeo Telemundo

Aug. 22: Las Vegas

Eleider Alvarez vs. Joe Smith Jr., 12 rounds, light heavyweights

Aug. 22: Brentwood, Essex, England (Sky Sports Online)

Title fight: Dillian Whyte vs. Alexander Povetkin, 12 rounds, for Whyte's WBC interim heavyweight title

Title fight: Katie Taylor vs. Delfine Persoon, 10 rounds, for Taylor's undisputed lightweight titles

Martin Bakole vs. Sergey Kuzmin, 10 rounds, heavyweights

Title fight: Luther Clay vs. Chris Kongo, 10 rounds, for Clay's WBO Global Welterweight Title 

Aug. 22: Cantabria, Spain

Sergio Martinez vs. Jose Miguel Fandino, 10 rounds, middleweights

Sergio Garcia vs. Pablo Mendoza, 10 rounds, middleweights

Kiko Martinez vs. Noe Martinez Raygoza, 8 rounds, featherweights

Jon Fernandez vs. Ruben Rodriguez, 8 rounds, lightweights

Bernard Angelo Torres vs. Alexander Cazares, 8 rounds, junior lightweights

Angel Moreno vs. Ricardo Martinez, 6 rounds, bantamweights

Adrian Martinez vs. Pedro Manuel Gomes, 6 rounds, junior lightweights

Aug. 26: Queensland, Australia

Jeff Horn vs. Tim Tsyzu, 10 rounds, junior middleweights

Kye MacKenzie vs. Steve Spark, 10 rounds, lightweights

Liam Wilson vs. Jackson Woods, 8 rounds, junior lightweights

Sam Ah See vs. Koen Mazoudier, 6 rounds, junior middleweights

Linn Sandstrom vs. Jessica Cashman, 4 rounds, TBA

Aug. 28: Indio, California

Jorge Linares vs. Javier Fortuna, 12 rounds, lightweights

Rashidi Ellis vs. Brad Solomon, 10 rounds, welterweights

Bektemir Melikuziev vs. Alan Campa, 10 rounds, middleweights

Alexis Rocha vs. Jameson Bacon, 10 rounds, welterweights

Lamont Roach vs. Neil Tabano, 10 rounds, junior lightweights

Marlen Esparza vs. Jacky Calvo, 8 rounds, flyweights

Aug. 28: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

Boxeo Telemundo

Aug. 29: Las Vegas (ESPN)

Title fight: Jose Ramirez vs. Viktor Postol, 12 rounds, for Ramirez's WBO and WBC junior welterweight titles

Sept. 4: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

Boxeo Telemundo

Sept. 12: Carson, Calif. (PPV)

Mike Tyson vs. Roy Jones Jr., 8 rounds exhibition, heavyweights

Sept. 19: Uncasville, Connecticut (Showtime)

Erickson Lubin vs. Terrell Gausha, 12 rounds, WBC super middleweight title eliminator

Tugstsogt Nyambayar vs. Eduardo Ramirez, 12 rounds, WBC featherweight title eliminator

Jaron Ennis vs. TBA, 10 rounds, welterweights

Sept. 26: Uncasville, Connecticut (Showtime/PBC PPV)

Title fight: Jermall Charlo vs. Sergiy Derevyanchenko, 12 rounds, for Charlo's WBC middleweight title

Title fight: Jermell Charlo vs. Jeison Rosario, 12 rounds, WBC, WBA and IBF junior middleweight unification fight

Title fight: Brandon Figueroa vs. Damien Vasquez, 12 rounds, for Figueroa's WBA "regular" junior featherweight title

Title fight: Mario Barrios vs. Ryan Karl, 12 rounds, for Barrios' WBA "regular" junior welterweight title

Diego Magdaleno vs. Isaac Cruz, 12 rounds, IBF lightweight title eliminator

Daniel Roman vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

Oct. 2: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

Boxeo Telemundo

Oct. 3: Cardiff, Wales

Lee Selby vs. George Kambosos Jr., 12 rounds, IBF lightweight eliminator

Oct. 9: Mexico City (Telemundo)

Boxeo Telemundo

October 9: Bensalem, Pa.

Xcite Fight Night

Oct. 10: Uncasville, Connecticut (Showtime)

Title fight: Sergey Lipinets vs. Kudratillo Abdukakhorov, 12 rounds, for the IBF interim welterweight title

Xavier Martinez vs. Claudio Marrero, 10 rounds, junior lightweights

Malik Hawkins vs. Subriel Matias, 10 rounds, junior welterweights

Oct. 16: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

Boxeo Telemundo

Oct. 17: Newcastle, England

Lewis Ritson vs. Miguel Vazquez, 10 rounds, junior welterweights

Oct. 23: Mexico City (Telemundo)

Boxeo Telemundo

Oct. 24: Uncasville, Connecticut (Showtime/PBC PPV)

Title fight: Gervonta Davis vs. Leo Santa Cruz, 12 rounds, for Davis' WBA lightweight title and Santa Cruz's WBA junior lightweight title

Oct. 24: Montreal

Dooly's Boxing Series

Nov. 28: Uncasville, Connecticut (Showtime)

Title fight: Chris Colbert vs. Jaime Arboleda, 12 rounds, for Colbert's WBA interim junior lightweight title

Richardson Hitchins vs. Argenis Mendez, TBA, junior welterweights

Dec. 12: Uncasville, Connecticut (Showtime)

Title fight: Nordine Oubaali vs. Nonito Donaire, 12 rounds, for Oubaali's WBC bantamweight title

Dec. 12: Montreal

Dooly's Boxing Series

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *